Jak znaleźć tanią działkę pod budowę domu?

budowa domu szkieletowego

Dużą popularnością cieszą się atrakcyjne działki budowlane, czyli położone w dobrej lokalizacji, uzbrojone, z dobrym dojazdem i uregulowanym stanem prawnym. Sprzedający zazwyczaj są świadomi swojej oferty i dużego popytu, a przez to ustalają cenę na wysokim poziomie. Tania działka może mieć różne wady, ale część z nich da się usunąć, dzięki czemu warto rozważyć zakup po atrakcyjnej cenie.

Znalezienie atrakcyjnej i taniej działki budowlanej może być sporym wyzwaniem. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, możemy pomyśleć o innym rozwiązaniu. Dobrym sposobem na kupno nieruchomości za przystępną cenę może być szukanie wśród działek, które posiadają różnego rodzaju wady. Nie cieszą się one dużą popularnością, więc cena będzie niższa. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób usunąć konkretne wady, tak aby móc zrealizować inwestycję bez nadmiernych kosztów i straty czasu na uciążliwe formalności.

Nieuregulowany stan prawny

Wady prawne nieruchomości mogą mieć różną formą. Może to być brak postępowania spadkowego po śmierci właściciela, brak księgi wieczystej lub nieaktualne zapisy dotyczące rodzaju nieruchomości, lub jej własności. Ceny działek posiadających wady prawe mogą być bardzo atrakcyjne, ale formalności mogą być uciążliwe. W niektórych przypadkach zakup takiego gruntu będzie niemożliwy przed usunięciem wad i uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości przez obecnego właściciela.

Działka oferowana jako budowlana może w rzeczywistości mieć inne przeznaczenie. Jeśli sprzedawana nieruchomość będzie wysokiej jakości gruntem rolnym, to odrolnienie może być praktycznie niemożliwe. Podobnie będzie ze zmianą przeznaczenia gruntu, jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka jest przeznaczona pod zabudowę inną niż mieszkaniowa.

Zawsze warto uważać, gdy cena jest wyjątkowo niska w porównaniu do innych działek w podobnej lokalizacji.

Wady, które mogą być zaletą

Z niektórymi wadami możemy sobie poradzić na etapie projektu lub budowy domu, a one również mogą spowodować, że grunt będzie tańszy, a sprzedający bardziej skłonny do negocjacji. Za niższą cenę na pewno będą sprzedawane działki, które mają nietypowy kształt lub wielkość, są położone na zboczu, nie mają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej czy występuje na nich wysoki poziom wód gruntowych.

Najłatwiej znajdują nowych właścicieli działki o kształcie zbliżonym do prostokąta. Dla kreatywnego architekta nie będzie jednak problemu z przygotowaniem projektu domu i aranżacji otoczenia na działce o nieregularnym kształcie. Przemyślane elementy małej architektury oraz dobrana zieleń sprawią, że taka nieruchomość może być wyjątkowo atrakcyjna.

Działki mogą być też tańsze ze względu na wielkość. W przypadku małej parceli znów będzie potrzebne wsparcie architekta w zaprojektowaniu takiego domu, który zmieści się na danym gruncie z zachowaniem odległości od granicy działki, określonych w przepisach.

Tańsze, w przeliczeniu na metr kwadratowy będą również bardzo duże działki. Jeśli dysponujemy większym budżetem, to po zakupie takiego gruntu możemy go podzielić na mniejsze fragmenty. To zwiększy wartość, dzięki czemu cześć gruntu będziemy mogli odsprzedać po wyższej cenie.

Budowa w trudnym terenie

Działka położona na zboczu dla jednych może stanowić problem ze względu na konieczność przygotowania indywidualnego projektu oraz wyższe koszy budowy. Inni będą w stanie wykorzystać zalety w postaci wyjątkowego widoku, który może oferować tak położony grunt.

Wysoki poziom wód gruntowych też w wielu przypadkach nie stanowi większego problemu pod warunkiem wykonania izolacji i odpowiednich fundamentów oraz rezygnacji z podpiwniczenia.

Dzięki dostępnym technologiom nie ma również problemu z budową samowystarczalnego domu, który pozyskuje wodę z własnego ujęcia, produkuje prąd z odnawialnych źródeł energii i przetwarza (oczyszcza) wyprodukowane ścieki. To umożliwia budowę na nieuzbrojonej działce. Brak dostępu do podstawowych mediów w znaczący sposób obniża wartość gruntu i daje duże możliwości negocjacji ceny.

Tańsze mogą być również działki zabudowane starymi budynkami, nienadającymi się do remontu. W takim przypadku musimy uwzględnić koszt rozbiórki i przygotowania gruntu pod nową budowę.

W każdym z tych przypadków przygotowanie projektu i realizacja budowy mogą być jednak znacznie droższe niż standardowa inwestycja. Z tego powodu przed podjęciem decyzji warto przekalkulować, czy ostateczne nakłady na zakup działki i budowę domu będą.

Brak dostępu do drogi

Na wartość działki wpłynie również brak dostępu do drogi. Jeśli dojazd odbywa się przez sąsiednią działkę, musi być ustanowiona na niej służebność umożliwiająca przejazd i przejście przed grunt sąsiada.

Wartość działki może również obniżyć służebność gruntowa na działce, którą jesteśmy zainteresowani. Ponieważ musimy tolerować obecność innych osób na naszej posesji, przed zakupem możemy się postarać o obniżenie ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *