Opłaty przy zakupie nieruchomości

podatki przy kupnie nieruchomości

Kupno własnego mieszkania to naprawdę spory wydatek. Jeszcze zanim zaczniemy szukać konkretnej nieruchomości, która odpowiada naszym potrzebom, warto poznać wszystkie koszty związane z tego rodzaju zakupem. Cena ofertowa lokalu nie obejmuje całości wydatków. Inwestorzy powinni być w związku z tym przygotowani na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z notariuszem czy podatkami. Poznajmy wszystkie opłaty, jakie mogą być od nas wymagane przy transakcji na rynku nieruchomości mieszkalnych.

Notariusz to nie wszystko

Spisanie formalnych umów czy to przedwstępnych, czy właściwych wiąże się zawsze z kosztami. Umowa kupna-sprzedaży musi być poświadczona notarialnie. Niektórzy decydują się na takie uwierzytelnienie również na etapie wstępnego porozumienia. Wydatki związane z notariuszem zwykle obciążają kupującego, a ich konkretny koszt zależy od wartości mieszkania. Przy dzisiejszych cenach warto się nastawić na wydatek minimum 10 000 zł za spisanie umowy u notariusza. Sam nowy wpis do księgi wieczystej nie powinien kosztować więcej niż 20 złotych. Trzeba pamiętać, że cena usługi notarialnej zależy też od stopnia skomplikowania samej umowy.

Zakupy na rynku nieruchomości oznaczają również wydatki natury podatkowej, a to nie wszystko. Jeśli w szukaniu odpowiedniego lokum pomagał nam pośrednik, zapłacenie mu prowizji w przypadku udanych zakupów również staje się naszym obowiązkiem. Jak duża jest to kwota? Wynagrodzenie dla pośrednika może wynosić od 2 do 3% wartości lokalu. To spora suma, szczególnie w przypadku mieszkań o większym metrażu, których ceny ofertowe są wyższe. Decyzja dotycząca podpisania umowy z agencją jest więc ważna także pod kątem finansowym. Z profesjonalną pomocą mamy jednak sporą szansę, że mieszkanie uda się znaleźć szybciej.

Nie zapomnij o podatkach

W zależności od tego, czy mieszkanie, które kupujemy, jest nowe, czy z drugiej ręki, będziemy mieli obowiązek w inny sposób rozliczyć się z tego zakupu z Urzędem Skarbowym. Zakupy od dewelopera obciążone są podatkiem VAT, który wynosi 8%. Wyższą taksę muszą zapłacić nowi właściciele tak zwanych mikroapartamentów, czyli lokali do 25 metrów. W przypadku tego rodzaju zakupów obowiązuje wyższy 23% VAT.

Jeśli decydujemy się na mieszkanie z drugiej ręki, powinniśmy pamiętać o PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwykle wynosi on 2% wartości transakcji. Oczywiście istnieją przypadki, gdy kupcy są zwolnieni z tej taksy. Obecnie dotyczy to osób, które nabywają prawo własności do pierwszej nieruchomości.

System podatków i opłat związanych z zakupami na rynku nieruchomości ulega zmianom. Prawa do ulg przysługują różnym grupom kupców. Jeśli mamy wątpliwości co do kwestii podatkowych lub notarialnych, warto skorzystać z pomocy fachowej agencji nieruchomości, która pomoże ocenić wszystkie koszty związane z transakcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *