Posiadanie zwierząt w mieszkaniach to już dzisiaj codzienność na każdym polskim osiedlu. Jak podaje portal Nieruchomosci-online.pl, w Polsce żyje ponad 8,1 mln psów, a przynajmniej 1 kota posiada aż 41% wszystkich gospodarstw domowych. Jednak mimo tego, że Polacy tak chętnie decydują się na posiadanie psa lub kota w mieszkaniu, nie zawsze mają świadomość obowiązków z tym związanych. Co jest prawnym obowiązkiem właścicieli zwierząt zamieszkujących na osiedlach, a co jedynie dobrą praktyką sprzyjającą utrzymaniu porządku i dobrym relacjom między sąsiadami?
Zasady trzymania zwierząt domowych w bloku
Opiekunowie zwierząt domowych biorą na siebie konkretne obowiązki. Muszą zadbać o dobrostan i zdrowie pupila, nie naruszając przy tym spokoju sąsiadów. Co prawda prawo nie określa zasad trzymania zwierząt w mieszkaniu czy domu, ale normy te najczęściej wyznaczają zarządcy w regulaminach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Regulaminy te zawierają m.in. postanowienia dotyczące dozwolonej liczby zwierząt w 1 lokalu, poziomu hałasu i zasad higieny. Kwestie związane z trzymaniem zwierząt w domach regulują 2 podstawowe akty prawne:
- Art. 51 Kodeksu wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny dla osób, które zakłócają spokój publiczny hałasem, w tym odgłosami zwierząt;
- Artykuły 23 i 24 Kodeksu cywilnego dotyczą ochrony dóbr osobistych i umożliwiają interwencję w przypadku nadmiernego hałasu, brudu czy nieprzyjemnych zapachów pochodzących z mieszkania sąsiada.
Nieprzestrzeganie określonych zasad może skutkować konsekwencjami cywilnymi, bowiem zgodnie z art. 16 ust. I Ustawy o własności lokali, administrator budynku może doprowadzić do przymusowej sprzedaży mieszkania w drodze licytacji. Do takiej sytuacji może dojść tylko, gdy zachowanie sąsiada w sposób rażący i uporczywy wykracza przeciwko porządkowi domowemu. Właściciele zwierząt mają także obowiązek sprzątania po swoich pupilach. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi mandat w wysokości do 500 zł, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wspólnoty i spółdzielnie mogą wprowadzać dodatkowe regulacje dotyczące czystości oraz nakładać kary na lokatorów, którzy się do nich nie stosują. Ponadto jest jeszcze Ustawa o ochronie zwierząt, zgodnie z którą każdy właściciel zwierzęcia powinien zapewnić mu odpowiednie warunki, tj. odpowiednio dostosowane pomieszczenia, ochrona przed zimnem, upałem i opadami atmosferycznymi, dostęp do światła dziennego, swobodę, dostęp do wody, pożywienia, legowisko i smycz.
Co można zrobić, gdy pies sąsiada hałasuje?
Gdy pies długotrwałym szczekaniem lub wyciem zakłóca spokój innych mieszkańców, mogą oni wezwać policję. Taka interwencja odbywa się wtedy na podstawie wspomnianego już Art. 51 Kodeksu wykroczeń. Opiekun hałasującego zwierzęcia może zostać ukarany mandatem. Kara finansowa będzie groziła opiekunowi również gdy nie zapewni zwierzęciu odpowiednich warunków bytowych, tj. jeśli np. pies nie będzie wyprowadzany i z mieszkania będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach. Mandat grozi właścicielowi także, jeśli pies jest agresywny i zagraża bezpieczeństwu sąsiadów w częściach wspólnych bloku.