Zakup mieszkania to ważny i niezwykle emocjonujący moment. Aby inwestycja okazała się udana, warto jednak podejść do niej w chłodny i przemyślany sposób. Oglądając lokale wystawione na sprzedaż, łatwo dać się oczarować pierwszemu wrażeniu. Jednak, żeby mieć pewność, że lokum naprawdę odpowiada naszym potrzebom, warto sprawdzić kilka, nie zawsze oczywistych kwestii. O czym trzeba pamiętać?
Nie tylko wygląd i wielkość
Budżet, jakim dysponujemy, to najważniejszy czynnik, który należy brać pod uwagę przy szukaniu odpowiedniego mieszkania. Oferty z określonej półki cenowej przeglądamy następnie zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. Metraż i standard nieruchomości to czynniki niezwykle ważne, ale co jeszcze ma znaczenie? O statusie prawnym mieszkania będziemy pisać dalej, jednak już w czasie pierwszej wizyty, rozmawiając z właścicielami, warto zapytać o koszty stałe lokalu. O rentowności inwestycji nie decyduje bowiem tylko koszt jej zakupu, ale również czynsz i miesięczne rachunki za media.
Nim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, należy sprawdzić, w jaki sposób jest zarządzane oraz ile kosztuje administracja. O rachunkach za ogrzewanie decyduje w dużej części jakość energetyczna zabudowy. Przyszły właściciel mieszkania z pewnością powinien ją znać.
Bezpieczna i opłacalna inwestycja nie ma racji bytu, jeśli nie sprawdzimy stanu prawnego interesującego nas lokalu. Dziś wgląd do księgi wieczystej jest ogólnodostępny, a o jej numer możemy poprosić właścicieli jeszcze przed etapem podpisania umowy kupna – sprzedaży. Jeśli poważnie myślimy o sfinalizowaniu inwestycji, poprośmy też sprzedających o zaświadczenie ze spółdzielni o stanie opłat oraz wymeldowaniu wszystkich lokatorów.
Sprawdzamy stan techniczny
Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne i jeśli mieszkanie nam się podoba, to dobry znak. Ale nawet jeśli w danym lokum czujemy się jak w domu, nie warto pochopnie decydować się na zakup. Odbiór techniczny mieszkania jest ważnym etapem dojścia do własności. W przypadku tych z drugiej ręki dokładny rekonesans jest jeszcze ważniejszy.
Aby nie przeoczyć niczego ważnego, warto dokładnie sprawdzić między innymi najważniejsze instalacje, stan okien czy parapetów. Szczera rozmowa ze sprzedającymi jest kluczowa, jednak warto stosować w tym wypadku zasadę ograniczonego zaufania i w miarę możliwości sprawdzić wszystko osobiście. Osoby, które nie mają w tym doświadczenia, mogą poprosić o wsparcie specjalistę. Fachowcy branży budowlanej często współpracują z agencjami nieruchomości i oferują pomoc w przeglądzie technicznym zarówno nowych, jak i używanych lokali mieszkalnych. Usługa tego typu jest jednorazowa i kosztuje kilkaset złotych.
Dla części kupujących ważna jest też historia mieszkania, którą możemy poznać przy współpracy z byłymi właścicielami lub zarządcą. Pełną historię kolejnych właścicieli lokum prowadzą spółdzielnie. W przypadku starszej zabudowy, na przykład kamienic, pomocna może okazać się też wizyta w miejscowym urzędzie miasta lub gminy.