Chcesz kupić nieruchomość? Sprawdź, czy jest zagrożona powodzią

W Polsce coraz częściej występują powodzie. W tym roku dotkliwie odczuli to mieszkańcy województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Jednak oprócz powodzi, budynkom mieszkalnym i ludziom zagrażają również lokalne podtopienia. Powodzie i podtopienia coraz częściej pojawiają się na obszarach, na których wcześniej ten problem nie występował. Jest to konsekwencja urbanizowania naturalnych terenów zalewowych. W związku z tym, podczas planowania zakupu nieruchomości warto upewnić się, że dany obszar nie jest zagrożony powodzią i podtopieniem.

Jak i gdzie sprawdzić, czy dana nieruchomość jest zagrożona powodzią?

  • Internet

W administrowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Państwowe Informatycznym Systemie Osłony Kraju (ISOK) mamy dostęp do Hydroportalu. Znajdziemy tam Mapy Zagrożenia Powodziowego (MZP). W prosty sposób możemy dzięki nim sprawdzić, jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi na interesującym nas obszarze. Dostęp do map jest bezpłatny i nie wymaga rejestrowania się w serwisie. Sprawdzić można kilka wariantów symulacji pokazujących obszary, na których występuje duże ryzyko wystąpienia powodzi (raz na 10 lat), średnie ryzyko (raz na 100 lat) oraz małe ryzyko, że dany teren znajdzie się pod wodą (prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi raz na 500 lat). Mapy te są prostym w obsłudze i dokładnym źródłem informacji o wysokości fali powodziowej oraz maksymalnych rzędnych zwierciadła wody.

  • Oględziny terenu

Przed zakupem danej nieruchomości ważne jest też, aby dokładnie obejrzeć teren oraz okolicę pod kątem zagrożenia powodziowego. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na lokalizację względem cieków wodnych, topografii i zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

  • MPZP

Przed dokonaniem zakupu nieruchomości warto zerknąć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Zgodnie bowiem z obowiązującą od 2018 roku ustawą Prawo wodne nie wolno budować na terenach zalewowych. MPZP powinien zawierać informacje dotyczące terenów zalewowych oraz obszarów objętych zakazem. Należy pamiętać, że dopiero od roku 2018 gminy powinny konsultować projekty z Wodami Polskimi. Jeśli więc MPZP został przygotowany wcześniej, to może nie uwzględniać ryzyka wystąpienia powodzi.

  • Pomoc eksperta

Warto także rozważyć skorzystanie z usług specjalisty, np. hydrologa, geodety czy inżyniera budowlanego. Tego typu specjaliści dostarczą szczegółową ocenę ryzyka oraz wszelkie istotne informacje o zagrożeniach powodzią i rodzajach zabezpieczeń zrealizowanych w danej lokalizacji.

Podsumowanie

Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości na terenie zagrożonym wystąpieniem powodzi czy podtopieniami musimy być świadomi, że żadne zabezpieczenie nie da nam pełnego bezpieczeństwa. Zbiorniki retencyjne mają bowiem ograniczoną pojemność, a wały są w stanie powstrzymać falę powodziową o danej wysokości. Anomalie pogodowe, które coraz częściej pojawiają się również w naszym kraju, sprawiają, że na danym terenie może wystąpić ponadskalowy opad. Doprowadza on do nagłego przyboru wód, często wyższego, niż zakładano w planach budowy zabezpieczeń. Warto więc pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu nieruchomości, np. o wzmocnieniu fundamentów. Niezwykle istotne jest też ubezpieczenie, które pozwoli na pokrycie strat w przypadku wystąpienia powodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *