Cena, wielkość i lokalizacja to trzy główne kwestie, które najczęściej bierzemy pod uwagę, wybierając nieruchomość. Odległość mieszkania czy domu od miejsca pracy, szkoły lub lekarza decydują o komforcie naszego życia. Ilość czasu, który spędzimy w korkach powinna być minimalna, ponieważ podnosi to poziom stresu. Dogodna lokalizacja to również więcej momentów, które możemy poświęcić tylko sobie, bądź najbliższym. Na co jeszcze zwrócić uwagę przyglądając się lokalizacji upatrzonej już nieruchomości?
Każdemu według potrzeb
Rodziny mają zupełnie inne potrzeby niż single lub seniorzy. Nim zaczniemy przeglądać oferty, przemyślmy nasze potrzeby i wymagania co do lokalizacji wymarzonego mieszkania. Jeśli mamy dzieci, ważny będzie ich dojazd do szkoły lub ośrodków rekreacyjnych. Myśląc o weekendowych aktywnościach, sprawdźmy też odległość od parku i ścieżek rowerowych. Ważne dla nas punkty w mieście nie powinny być mocno oddalone od domu, nawet gdy mamy samochód. Czas potrzebny na długie dojazdy można przecież spożytkować inaczej.
Apteka czy przychodnia w sąsiedztwie to wygoda nie tylko dla rodziny z małymi dziećmi, ale i seniorów. Te grupy potencjalnych nabywców mogą też szukać mieszkań położonych w zacisznej i bezpiecznej okolicy. Pamiętając o tym jak uliczny hałas wpływa na komfort życia, sprawdźmy, czy interesująca nas dzielnica nie jest zbyt zatłoczona lub ruchliwa. Istnieją osoby, które lubią hałaśliwy rytm centrum miasta, ale jeśli do nich nie należymy, szukajmy mieszkania w spokojniejszych okolicach.
Wygoda zależy od sąsiedztwa
W pogoni za ciszą i spokojem nie warto zapominać o najpotrzebniejszej infrastrukturze. Dbając o wygodę, wybierajmy dzielnice dobrze skomunikowane z resztą miasta lub najważniejszymi punktami w okolicy. Pamiętajmy też, że zabudowa mieszkalna się rozwija, a krajobraz wokół nas może się zmienić. Warto wziąć od uwagę, że zmiany, w zależności od ich charakteru, mogą podnieść jakość życia mieszkańców lub go obniżyć.
Plany inwestycyjne w części miasta, w której chcemy kupić mieszkanie, kształtują nie tylko nasz dobrostan. Nowa infrastruktura i zabudowa może też wpłynąć na wartość mieszkania. Właśnie dlatego przed podjęciem konkretnych decyzji sprawdźmy, jak będzie się rozwijać nasze sąsiedztwo w najbliższej przyszłości.
Bezpiecznie i z perspektywami
Zdecydowanej większości z nas zależy na tym, by mieszkać w bezpiecznej okolicy. Stan oświetlenia ulic, chodników czy terenów zielonych ma duży wpływ, na to jak czują się mieszkańcy w danej okolicy. Nawet najładniejsze lokum nie będzie dobrym miejscem do życia, gdy infrastruktura miejska będzie zaniedbana lub niesprawna. Osiedla uważane za gorsze często kuszą niższymi cenami, ale oferty takie zawsze należy gruntownie przemyśleć.
Kupując mieszkanie, trzeba pamiętać, że to inwestycja na lata. Upływ czasu oznacza zmiany w najbliższym otoczeniu. Dlatego tak ważne jest wspomniane już sprawdzenie perspektyw inwestycyjnych w okolicy. Jeśli na przestrzeni lat warunki w naszej dzielnicy mają się zmienić, powinniśmy o tym wiedzieć.